Türelmet és a nyugalmat kért a miniszterelnök az iráni háború miatt külföldön rekedt magyaroktól, azt ígérve, hogy amint lehet, biztonságosan hazahozzák őket. Orbán Viktor erről az ATV Mérleg című, a Youtube-on élőben közvetített műsorában beszélt szerda délután.
A kormányfő azt mondta: vannak térségek, ahonnan könnyebb hazahozni a kint rekedt magyarokat, ilyen Jordánia, és vannak, ahonnan nehezebb, például az Öböl-országok, mert ott nagyon gyorsan változik a helyzet.
Hangsúlyozta:
az abszolút szempont a biztonság, nem szeretnének úgy kimenteni senkit, hogy közben áldozatává válik valamilyen terrorista akciónak, és „lelövik a gépet, amin ül”.
„Tehát egyelőre mindenkit türelemre és nyugalomra szeretnék kérni, amint lehet, megyünk értük, de csak akkor, hogyha biztosan ki tudjuk őket hozni” – fogalmazott.
Kérdésre válaszolva közölte, a támadás megindításáról semmilyen értesítést nem kapott a magyar kormány.
Jelezte, azóta beszélt az orosz elnökkel, az azerbajdzsáni elnökkel, a katari emírrel és az Emírségek első emberével is, és a számára adott válaszokból az derült ki, hogy sem ők, sem a térségben lévő érintett országok nem kaptak konkrét előzetes információt.
Emlékeztetett, amikor néhány hete tárgyalt Washingtonban, akkor már látta, hogy valami készülődik, de hogy pontosan mi és mikor, arról nem adott át semmilyen információt az amerikai elnök.
