Mérföldkő jelentőségű sikernek számít a Dunakeszi Járműjavító Kft. által összeszerelt első vasúti kocsik leszállítása Egyiptomnak, s ez egyben kiváló példa Magyarország, Oroszország és Egyiptom együttműködésére – közölte a külgazdasági és külügyminiszter kedden Alexandriában.

Szijjártó Péter a Facebookon közvetített sajtótájékoztatón hangsúlyozta, hogy a magyar vasúti járműgyártás az eddigi legnagyobb megrendelését kapta az egyiptomi nemzeti vasúttársaságtól, ami a két ország közötti gazdasági együttműködés valaha volt legkomolyabb eredménye, valamint a magyar ipar történetének egyik legnagyobb exportügylete.
Aláhúzta: a mintegy egymilliárd eurós megrendelést egy magyar-orosz konzorcium nyerte meg, Oroszországban 624, Magyarországon 676 vasúti kocsit fognak legyártani a következő két-három évben.
A miniszter szerint a projekt egyedülálló lehetőséget jelent a komplex magyar vasúti járműgyártás újjáélesztésére, és a modernizáció nyomán stratégiai cél, hogy Dunakeszin Közép-Európa egyik legnagyobb vasúti járműgyártó és karbantartó központja jöjjön létre.
„Ez a hatalmas siker a bizonyíték a pragmatikus, a nemzeti érdek érvényesítését első helyre helyező, gazdasági fókuszú külpolitikánk sikerére” – tette hozzá.
„Kapcsolatainkat mindig is a kölcsönös tiszteletre alapoztuk, nem bíráltuk egymást, nem szólogattunk be egymásnak, nem okoskodtunk egymás belső ügyeit illetően, hanem kerestük a közös érdekeket, azon együttműködési pontokat, amelyek jók az együttműködésben részt vevő mindkét, mindhárom országnak” – mondta.
Szijjártó Péter arról számolt be, hogy tíz év alatt 2,5-szeresére nőtt a magyar-egyiptomi külkereskedelmi forgalom, csak tavaly 43 százalékkal emelkedett az Egyiptomba irányuló magyar export a koronavírus-járvány ellenére.
Kamel al-Vazír egyiptomi közlekedési miniszter elmondta, hogy az 1300 megrendelt vasúti kocsiból eddig 259-et adtak át, valamint méltatta Magyarország szaktudását a vasúti és a különböző közlekedési eszközök területén.